Škoda Transportation dodá do Konye unikátní tramvaje na baterie


V tureckém městě Konya byli velmi spokojeni se škodováckými tramvajemi, které již vyrazily do ulic starobylého města, a proto navýšili kontrakt o 20 % a přikoupili další tramvaje.

Unikátní design a vzhled tramvají

Zajímavostí nových tramvají pro Konyu je jejich design včetně unikátního barevného motivu, který vybírali sami obyvatelé Konye. Z několika variant byla nakonec vybrána kombinace zelené, bílé a stříbrné barvy. Na čele vozidla je možné z boku rozeznat siluetu postavy. Jedná se o tzv. tančící derviše, kteří jsou pevně spjati s islámskou kulturou a městem Konya. Škoda Transportation dodá 60 kusů těchto moderních tramvají.

Škoda Transportation Turecko

Další přiobjednané tramvaje budou vybaveny novou „catenary-free“ technologií, která vozidlům umožňuje nezávislý pohyb na trakčním vedení s dojezdem až 3 km.

Jedná se o tramvaje ForCity Classic, které budou do Turecka dodány během roku 2015. Do Turecka tak celkem poputuje 72 tramvají v hodnotě 3,4 mld. korun. Vozidla budou nasazena na nové lince, jejíž 1,8 km dlouhá část nemá trolejové vedení. Právě zde tak mohou tramvaje využít nejnovější nano-lithium-titanovou bateriovou technologii. Baterie však najdou uplatnění také při poruše vrchního elektrického vedení tak, aby tramvaj nebránila v plynulosti silničního provozu. Tramvaje na „baterky“ se také používají zejména tam, kde by elektrické vedení hyzdilo vzhled historických částí měst.

Konya, město tančících dervišů

Derviš Mevlana KonyaMěsto Konya leží v centrální Anatolii a je sedmým nejlidnatějším městem Turecka s populací přes 1 milion obyvatel. Od roku 2012 je Konya zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a je známá především tančícími derviši, výrobou koberců a nachází se zde také Mevlanovo muzeum.

Mevlana, jinak také zvaný Celaleddin Rumi, byl duchovní vůdce, básník, teolog a myslitel, který hlásal toleranci, logické myšlení a dobročinnost. Od jeho smrti v prosinci 1273, se v Konya koná festival, který uctívá jeho památku a odkaz.

Tančící derviši jsou v současné době spíše turistickou atrakcí, ale v minulosti měli také náboženský základ. Jelikož řád tančících dervišů působil proti budování republiky, prezident Mustafa Kemal Atatürk tento řád v roce 1925 zakázal.

1 comment

Add yours

Comments are closed.