Ramadán: Požehnaný měsíc půstu
Ramadán je devátý měsíc islámského kalendáře. Podle legendy se v tomto měsíci zjevil korán, což je svatá kniha islámu a má podobný význam jako Bible pro křesťanství.
Po dobu ramadánu se muslimové po celém světě od východu do západu slunce postí. Znamená to, že nejedí, nepijí a nekouří. Ramadán pro více než miliardu muslimů představuje také omezení sexu a dalších radovánek. Ramadán vždy nastává v devátém měsíci islámského lunárního kalendáře, kdy se na obloze po novu objeví první srpek Měsíce.
Kdy je Ramadán?
Ramadán je stejně jako Velikonoce pro křesťany svátkem pohyblivým. Datum Ramadánu se mění každý rok a posouvá o 10 dní. Tedy každý rok začíná Ramadán oproti křesťanskému kalendáři o 10 dní v kalendáři dříve. Ramadán tak za 33 let projde všemi ročními obdobími. Zejména pokud postní měsíc vychází na červenec, tedy na měsíc s nejdelší délkou dne, je držení půstu velmi náročné. V tomto letním období se všichni muslimové, s výjimkou nemocných, těhotných a kojících žen, dětí a osob cestujících na dlouhou vzdálenost, postí dokonce až sedmnáct hodin denně.
Po Ramadánu v Turecku také následují náboženské svátky: Svátek sladkostí a Svátek obětí.
Jen stěží byste v Turecku a dalších islámských zemí hledali nábožensky významnější svátek než právě Ramadán. Je to měsíc, ve kterém si lidé odříkají pozemské radosti a více se věnují své duchovní podstatě. Účelem půstu během dne je vcítit se do kůže chudých lidí a uvědomit si, že jsou lidé, kteří hladoví a potřebují naši pomoc.
Ramadán dále prý přispívá k celkové regeneraci metabolismu, napomáhá k poznání sebe sama a posílení duševního zdraví. Muslimové během Ramadánu zpytují své svědomí a zdržují se vulgární mluvy či dokonce pomlouvání. Měsíc půstu je také obdobím pro zbavení se zlozvyků a špatných vlastností nebo urovnání sporů a vztahů s blízkými.
Ramadán tedy není jen postní měsíc, ale společné večeře po západu slunce jsou skvělou příležitostí, jak se setkat u společného stolu s rodinou a pozvat také sousedy. Mnohé městské části také během Ramadánu rozdávají jídlo chudým a organizují veřejné společné večeře. V tomto smyslu se tedy jedná o požehnaný měsíc a po celodenním odříkání se připravují bohaté tabule o několika chodech.
Turecké přání k Ramadánu
Pokud byste svým tureckým přátelům nebo rodině chtěli popřát šťastný ramadán, můžete například říct: „Hayırlı Ramazanlar“
Dále se můžete naučit turecká slovíčka a fráze, které se k Ramadánu váží:
Ramadán – ramazan
Půst – oruç
Postit se – oruç tutmak
Jídlo před východem slunce – sahur
Jídlo po západu slunce – iftar
Východ slunce – gün doğumu
Západ slunce – gün batımı
Ráno – sabah
Večer – akşam
Mešita – cami
Stan, kde rozdává jídlo – iftar çadırı
Modlit se – dua etmek
Co vše ovlivňuje Ramadán
Období Ramadánu má určitě vliv na chod turecké ekonomiky a také vliv na mysl lidí. O tom, jak ovlivňuje Ramadán ekonomiku, si můžete přečíst v našem starším článku zde. Podobně jako inzerenti v České republice během Vánoc připravují speciální reklamy, tak i turečtí reklamní mágové v období Ramadánu přicházejí s reklamami, které se zaměřují více na emoce a rodinu. Na ukázku tureckých ramadánových reklam se můžete podívat v tomto článku: Ramadán v reklamě.
Jaký má vliv Ramadán na dovolenou v Turecku?
Českých turistů v tureckých hotelových komplexech u moře se průběh Ramadánu nijak zásadně nedotkne a nemusí se bát, že přijdou o své „all inclusive“. Jen je třeba mít na paměti tyto zásady:
- V období Ramadánu v Turecku není vhodné pít a hodovat před lidmi, kteří se postí
- Hladovící řidiči toužící po své cigaretě mohou být více agresivnější než obvykle
- Měli byste se vyvarovat nošení vyzývavého oblečení a chlípného chování
- Některé obchody nemusí prodávat alkohol
- Některé restaurace mohou být v období Ramadánu úplně zavřeny
- Snažte se být během Ramadánu více ohleduplní a tolerantní ke svým blízkým a dalším lidem
Pokud se o tureckých svátcích, tradicích a životě v Turecku chcete dozvědět více informací, podívejte se na náš blog ČeskoTurecko.
Na našem blogu najdete například tyto zajímavé články o Ramadánu:
- Ramadán a obchod: Jde to vůbec dohromady?
- Turecké tradice a zvyky během Ramadánu
- Svátek obětí – Kurban bayramı v Turecku
Kromě těchto článků na blogu tam najdete také praktické informace a detaily ke službám, které poskytujeme klientům z celého světa. Naše služby jsou zaměřené zejména na transplantace vlasů a estetické zákroky v Turecku, mezinárodní obchod, studium cizinců v České republice a zajištění soudních překladů do turečtiny a další profesionální služby.
Také nás můžete sledovat na Facebooku a Instagramu. Odebírejte náš YouTube kanál a podívejte se na zajímavá videa nejen z Turecka.
Napište nám na info@ceskoturecko.cz nebo zavolejte na telefon +420 736 177 368