Princovy ostrovy – utečte ruchu Istanbulu
Pokud vás již zmohl každodenní ruch tepajícího velkoměsta, můžete odplout na Princovy ostrovy a mít Istanbul stále na dohled. Turci Princovy ostrovy nazývají Prens Adaları, ale spíše jen jednoduše Adalar (Ostrovy). Jedná se o skupinu celkem devíti ostrovů v Marmarském moři asi 20 km jihovýchodně od Istanbulu. Na čtyři z ostrovů můžete pohodlně doplout lodí z centra Istanbulu a udělat si tak celodenní výlet nebo zde i přenocovat v jednom z útulných hotelů.
Jak se dostat na Princovy ostrovy?
Dopravu na Princovy ostrovy zajišťují v Istanbulu dvě hlavní lodní společnosti a to Şehir Hatları (Městské linky) a soukromá společnost TURYOL. Lodě společnosti Şehir Hatları jsou součástí Istanbulského MHD a za cestu se platí istanbulskou kartou (5,20 TRY).
TURYOL je soukromá společnost, u které si před odplutím musíte u kotviště koupit lístek (7,50 TRY). Lodě obou společností odplouvají z přístavišť v Eminönü – evropská část nebo Kadıköy – asijská část Istanbulu.
Na Eminönü se dostanete tramvají, autobusem, pěšky či taxíkem. Lodě plující z Eminönü při cestě také staví v Kadıköy.
Na ostrovy ale také plují další lodní společnosti, jako je například Dentur Avrasya či Mavi Marmara. Časy odjezdů lodí se v průběhu roku mění dle letní a zimní sezóny (se změnou času), a proto je nejlepší zjistit aktuální jízdní řád přímo na webu lodních společností nebo u kotviště lodí osobně.
Prvním ostrovem na cestě od centra Istanbulu je Kınalıada (Henový ostrov). Kınalıada je od Istanbulu vzdálen asi jen 60 minut plavby istanbulským trajektem, kterým se v turečtině říká “vapur”. Burgazada (Pevnostní ostrov) je druhá zastávka směrem z Istanbulu, dále pak Heybeliada nebo jen Heybeli (Sedlová střecha) a čtvrtou zastávkou je Büyükada (Velký ostrov). Další ostrovy, na které však již nejezdí trajekty, jsou Yassıada (Rovný ostrov), Sivriada (Špičatý ostrov), Kaşıkadası (Lžičkový ostrov), Sedefadası (Perleťový ostrov) a Tavşanadası (Zaječí ostrov).
Historie Princových ostrovů
Na ostrovech byly nalezeny mince již z doby Alexandra Velikého a v roce 567 dal byzantský císař Justinián II. vystavět palác a klášter na největším ostrově Büyükada. Ve středověku bylo na ostrovech také vybudováno několik dalších klášterů, které však byly zničeny a vyrabovány čtvrtou křížovou výpravou v roce 1204. Za vlády Osmanů se do prázdných klášterů přemístilo řecké obyvatelstvo, které až do 19. století tvořilo většinu zdejší populace. Na ostrově Kınalıada však většinu obyvatel tvořili Arméni. Na konci 19. století se na ostrovy stěhovali bankéři, francouzští a britští obchodníci a velvyslanci, kteří si zde kupovali pozemky na stavbu rekreačních vil. Pravidelná lodní doprava na ostrovy začala v roce 1846. Od počátku 20. století se ostrovy staly oblíbeným letoviskem istanbulských obyvatel. Automobily a motocykly jsou na ostrovech zakázány (až na výjimky pro účely místní samosprávy, police a dalších složek). Proto se na ostrovech chodí zejména pěšky, případně na kole, či elektrických skútrech. Všimněte si na poslední fotce v článku zeleného pohřebního auta.
Se začátkem pravidelné lodní dopravy v 19. století se ostrovy stali velice oblíbenými zejména mezi bohatou vrstvou obyvatel, kteří si na ostrovech stavěli svá letní sídla ve viktoriánském stylu. Dnes žije na ostrovech asi 15 000 stálých obyvatel, ale zejména v letních měsících se počet obyvatel zvětší až na 100 000.
Kınalıada
Kınalıada je nejmenší ostrov ze skupiny Princových ostrovů a je také nejblíže Istanbulu. Jelikož se jedná o relativně malý a klidný ostrov je spíše vyhledáván jako letní sídlo pro lidi v důchodovém věku. Ostrov však nemá žádné významné či impozantní historické památky kromě arménského kostela a mešity, ale i tak je možné si zde odpočinout a osvěžit se po pobytu v rušném Istanbulu, na který je velice hezký výhled z nejvyššího místa ostrova. Kınalıada je také vhodný ke koupání, jelikož v zálivu je mnoho soukromých pláží vhodných i pro rodinu s dětmi. Další nespornou výhodou Kınalıada je, že zde nejezdí bryčky s koňmi (fayton), a ostrov tak nezapáchá koňským trusem, jak je tomu třeba u velkého ostrova Büyükada. Na ostrově Kınalıada je možné ubytování jen v jednom butik hotýlku s bazénem a jednom penzionu, jinak jsou zde možnosti ubytování omezené. Lodě na Kınalıada jezdí hlavně z Eminönü, Kadıköy, ale také z Kabataş či Bostanci.
Burgazada
Burgazada je třetí největší ostrov a má velice bohatou historii a obyvateli byli zejména Řekové či lidé z Kypru. Na ostrově se nachází několik vesnic s autentickou architekturou a malými domky. Východní část ostrova je nazývá Mezarlık Burnu a západní část pak Kalpazankaya, ze které je možné sledovat impozantní západ slunce. Lodě na ostrov připlouvají z Kadıköy, Beşiktaş, Kabataş a Bostancı. Cesta z Bostancı trvá zhruba 30 minut a z Kabataş okolo jedné hodiny. Z vrhu Bayrak Tepesi, na který je možné také dojet koňkou bryčkou, je impozantní výhled na ostrov a okolní moře.
Soukromé čluny a jachty připlouvající k ostrovu Burgazada také mají možnost zde před ostrovem zakotvit. Šikovní turečtí “nadháněči” do místních restaurací k těmto lodím přijíždí na rychlých gumových člunech a zvou lidi z jachet je do svých restaurací. Pokud se rozhodnete na ostrově vystoupit, ochotně vás z vaší jachty dovezou na gumovém člunu přímo k restauraci na pobřeží. Pokud se naopak chcete občerstvit přímo na své jachtě, máte možnost si jídlo z restaurace objednat a mladík na rychlém člunu vám hotové jídlo v krabičce doveze přímo na palubu.
Heybeliada
Heybeliada je druhým největším princovým ostrovem a druhým nejvíce navštěvovaným ostrovem po Büyükada. Mezi jeho prvenství pak patří, že je nejzelenějším ostrovem. Na ostrově žije asi 7 000 obyvatel a jeho výhodou je, že je klidnější než turisty vyhledávaný Velký ostrov, ale dostatečně velký na to, aby návštěvníkům poskytl zajímavá místa k vidění. Na Heybeliada je také námořní akademie, který byla založena v roce 1773. Na ostrově Heybeliada se také nachází několik hotelů a mnoho příjemných restaurací. Objevování ostrova si můžeme zkrátit jízdou v koňské bryčce (fayton). Místní kočí vám nabídnou kratší (küçük tur) nebo delší (büyük tur) okruh.
Büyükada
Büyükada neboli Velký ostrov je největší a také nejvíce vyhledávaným ostrovem ze skupiny Princových ostrovů. Büyükada leží více v asijské část Istanbulu, takže je snadno dostupný z asijské části (Kartal, Bostancı), ale hůře dostupný z evropského centra Istanbulu (Eminönü), kde je až čtvrtou zastávkou lodí spojující ostrovy. Büyükada je opravdu velmi vyhledávaným cílem turistů a zejména o víkendu jsou lodě připlouvající z Istanbulu plné.
Velký ostrov je díky turistům velmi rušný, ale stále ne tolik jako samotný Istanbul a i zde najdete prostor pro odpočinek. Pokud se nechcete svézt koňskou bryčkou, můžete si také zapůjčil kolo, či elektrokolo a objevit ostrov po vlastní ose.
Další Princovy ostrovy: Yassıada, Sivriada, Kaşıkadası, Sedefadası a Tavşanadası.
Webové stránky lodních společností plující na Princovy ostrovy:
Jestliže chcete objevit krásy Istanbulu, podívejte se na nejlevnější letenky z Prahy do Istanbulu. Před cestou do Turecka si také nezapomeňte sjednat cestovní pojištění – což můžete udělat na stránkách ČeskoTurecko online a klidně cestou na letiště. Zde si také můžete v Istanbulu zapůjčit auto a objevit celé Turecko. Kdybyste v Turecku cokoliv dalšího potřebovali, neváhejte se obrátit emailem na ČeskoTurecko – experta na Turecko: info@ceskoturecko.cz nebo telefonem +420 736 177 368.