Křesťanská turecko-arménská svatba v Istanbulu
Turecko je obecně považováno za muslimskou zemi, ale díky bohaté historii zde najdete i další náboženské menšiny. Během naší únorové pracovní cesty do Turecka jsme tak měli příležitost se účastnit také turecko-arménské svatby. Přečtěte si, jak taková křesťanská svatba v Istanbulu vypadá!
Svatební obřad probíhal v kostele Beyoğlu Surp Harutyun Kilisesi nedaleko Taksimského náměstí. Část křesťanského svatebního obřadu byla v tureckém a arménském jazyce.
Jak je vidět na videu, které jsme během obřadu pořídili, kostel byl zcela zaplněn do posledního místečka. V předních řadách seděli zejména nejbližší rodinní příslušníci a kamarádi. Jelikož jsme z důvodu zácpy přijeli až na poslední chvíli, zůstala na nás jen místečka vzadu. To nám ale vůbec nevadilo, a naopak jsme jako první mohli obdivovat šaty nevěsty při vstupu do svatostánku.
Jako na britském královském dvoře a přitom svatba v Istanbulu
Během křesťanské turecko-arménské svatby jsme obdivovali elegantní styl svatebčanů. Dámy nás uchvátily svými slušivými klobouky a pokrývkami hlavy nejrůznějších tvarů a velikostí. Skoro jsme si připadali jak na britském královském dvoře nebo na prestižních koňských závodech Royal Ascot v hrabství Berkshire.
Druhá část a také oficiální světský svatební obřad, kterého byla přítomna zástupkyně z městské části, pak probíhal v luxusním hotelu nedaleko Bosporské úžiny. Tato druhá část turecko-arménské svatby se pak už vůbec nelišila od běžné turecké svatby. U obrovských kulatých stolů se zde bavili svatebčané, kterých bylo odhadem asi 400. Jelikož se svatba konala v únoru, měla svatba zimní tématiku a příchuť ledového království.
Co dělá arménská menšina v Turecku?
My jsme se u stolu seznámili s dalšími zástupci arménské menšiny žijící v Istanbulu. Díky tomu jsme se dozvěděli, jak se jim vlastně v Turecku žije a jak se zde integrovali. Jako my slaví Vánoce (i když místo kapra a bramborového salátu jedí krocana) a jedním z jejich nejvýznamnějších svátků jsou Velikonoce. V Turecku podle odhadu žije asi 50–70 tisíc Arménů a mají v multikulturní turecké společnosti své vlastní místo. Provozují například své vlastní vzdělávací a kulturní zařízení. Mnoho Arménů v Turecku také tradičně pracuje ve zlatnických a šperkařských dílnách a obchodech nebo obchodují se stříbrným nádobím.
Turecké svatební zvyky
Stejně tak, jak je to běžné u tureckých svateb, svatebčané nepřišli s prázdnou, ale novomanželům přispěli zlatými mincemi nejen na samotnou hostinu ale hlavně na nový společný život. Jak takové standardizované zlaté mince vypadají uvidíte na fotce níže. Jejich cena se liší podle velikosti: çeyrek (čtvrtka), yarım (půlka), tam (celek). Velikost mince, jakou svatebčané dávají novomanželům, závisí na finanční situaci darujícího, ale také jeho (příbuzenské) blízkosti k novomanželům. Čím blíže k nim máte, tím větší zlatou minci byste měli dát.
Česko-turecké svatby
Pokud vás zajímají další informace a zajímavosti o svatbách v Turecku, podívejte se také na další blogové příspěvky věnované svatební tématice:
- Turecká svatba – Úvod do celé svatební problematiky
- Turecké zásnuby a předsvatební zvyklosti
- Svatba v Turecku: Dokumenty potřebné ke sňatku v Turecku
- Moje první turecká svatba a další zážitky z Turecka
Jestliže plánujete svatbu v Turecku nebo naopak českou svatbu s tureckým partnerem, rádi vám v rámci našich služeb pomůžeme se soudním překladem dokumentů potřebných ke svatbě (rodný list, vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství atd.).
Stačí, když nám napíšete na info@ceskoturecko.cz nebo zavoláte na +420 736 177 368, a zbytek pro vás již zařídíme.
Také se na nás můžete obrátit v jakékoliv česko-turecké záležitosti. Dále také zajišťujeme lékařské a estetické zákroky v Turecku, nebo poradenství zaměřené na studium cizinců v České republice.