Istanbul – zajímavá místa a památky v evropské části města
Istanbul je křižovatkou kultur tvořící most mezi Evropou a Asií. Istanbul je největším tureckým městem a mnohými je chybně označováno jako město hlavní. Hlavním městem Turecka je však Ankara, a proto zde také sídlí české velvyslanectví v Turecku. V Istanbulu se nachází “pouze” generální konzulát České republiky.
Samotný Istanbul měl v průběhu více než 3000 leté historie více jmen – nejdříve Byzantion (původně řecká osada), Konstantinopol (římský císař Konstantin zahájil rozvoj města a město pojmenoval po sobě) a také Cařihrad, což je slovanské označení stejného místa. Češi město ležící na Bosporském průlivu a spojující Evropu s Asií chybně také označují jako Istambul – tedy s “m”. Přitom Turci píší název města İstanbul s tečkou na velkém měkkém “İ”, jelikož v turečtině se rozlišuje “i” s tečkou a také bez tečky psané jako “ı”, a toto se pak projevuje při psaní velkých písmen.
Bosporská úžina rozděluje Istanbul na evropskou a asijskou část. V tomto článku najdete zajímavá místa a památky v evropské části Istanbulu. Evropská část Istanbulu a asijská část se od sebe poměrně dost liší. Hlavní centrum obchodu, financí a cestovního ruchu je v evropské části, kde obecně žije bohatší a vzdělanější obyvatelstvo. Asijská část je více konzervativní a převažuje zde obyvatelstvo, které často dojíždí za prací do evropské části. I když je pravdou, že v posledních letech se i asijská část Istanbulu velmi rychle rozvíjí a existují zde velká komerční centra a kancelářské budovy se sídly mezinárodních firem.
Počet obyvatel Istanbulu je necelých 15 milionů a jedná se o páté největší město na světě. Z Prahy se do Istanbulu dostanete přímým spojením Turkish Airlines a Pegasus Airlines. O tom, jak se z letiště dostanete do centra Istanbulu, se dozvíte v našem jiném článku “Jak letět do Turecka a dostat se z letiště do centra Istanbulu” . Doba letu z Prahy do Istanbulu je asi 2,5 hodiny. Pozor ale na časový posun. V zimních měsících je časový rozdíl mezi Prahou a Istanbulem 2 hodiny. V období letního času je časový rozdíl s Tureckem jen jedna 1 hodina.
Úžina Bospor, na které se Istanbul rozkládá, spojuje Černé a Marmarské moře (to dále pokračuje do Středozemního moře za průlivem Dardanel). Zajímavostí je, že voda v Bosporu při hladině proudí směrem od Černého moře do Marmarského moře, ale v hloubce je proud opačný, což stěžuje manévrovatelost velkých zaoceánských lodí a tankerů, které úžinou proplouvají. Z tohoto důvodu také lodě proplouvající Bosporem musí být kormidlovány zkušenými tureckými námořníky a posádce lidi je kormidlo předáno až vplutím do Černého moře nebo Marmarského moře.
V našem článku jsme pro návštěvníky Istanbulu připravili krátkého průvodce nejznámějších a nejzajímavějších istanbulských památek v evropské části Istanbulu. Přesto není možné v jednom článku shrnout všechna místa, která by neměla uniknout pozornosti.
Sultanahmet – tato čtvrť by se dala označit jako takové istanbulské Hradčany, jelikož se zde nachází většina istanbulských historických památek, které při své návštěvě nesmí opomenout žádný návštěvník Istanbulu.
Mešita sultána Ahmeda neboli Modrá mešita
Jméno Modrá mešita získala dle vnitřního obložení, ale z venku modrá není.
Hagia Sofia (Haghia Sophia) neboli Chrám boží moudrosti a turecky Ayasofya
Původně byzanský chrám, přestavěný na mešitu a dnes muzeum.
Palác Topkapi (Topkapı Sarayı)
Bývalé sídlo sultánů, které dal krátce po dobytí Kontantinopole postavit sultán Mehmet II. Z paláce Topkapi je impozantní výhled na Zlatý roh a asijskou část Istanbulu. Vice informací o Paláci Topkapi najdete také na oficiálním webu: https://muze.gen.tr/muze-detay/topkapi
Cisterna Yerebatan (Yerebatan Sarnıcı)
Tato rozsáhlá podzemní nádrž někdy také česky označovaná jako Cisterna Jerebatan nebo Baziliková cisterna zásobovala pitnou vodou sultánský palác.
Gülhane Park (Gülhane Parkı)
Tento park, který zůstane většinou turistů mířících do Istanbulu objeven, se táhne od muzea Hagia Sofia až k přístavišti Eminönü. Jedná se o oázu klidu v samotném historickém centru Istanbulu.
Velký bazar, Grand Bazaar (Kapalı Çarşı)
Teprve v Grand Bazaaru neboli Velkém bazaru na návštěvníka dýchne opravdová atmosféra orientu a v labyrintu chodem v jedné z největších krytých tržnic světa si bude připadat jako v pohádce tisíce a jedné noci. Dnešní Grand Bazaar je spíše lákadlem pro turisty, kteří si zde mohou nakoupit suvenýry, koberce a zlato. Místní Turci s oblibou nakupují na Egyptském bazaru, kde si mohou koupit vše potřebné od čerstvé zeleniny, ryb, kávy a koření. Otevírací hodiny Grand Bazaru jsou ve všední dny a sobotu od 8:30 do 19:00 hodin. V neděli a ve státní svátek má Velký bazar zavřeno.
Egyptský bazar (Mısır Çarşısı)
Tento opravdový turecký bazar najdete nedaleko Galatského mostu a stojí rozhodně za návštěvu. V turečtině se Egyptský bazar jmenuje Mısır Çarşısı a v angličtině Spice Bazaar. Otevírací hodiny v Egyptského bazaru jsou v pondělí až sobotu od 8:00 do 19:00 hodin a v neděli do 9:30 až 19:00 hodin.
Galastká věž (Galata Kulesi)
Tato věž je jedním ze symbolů Istanbulu a je nepřehlédnutelným objektem na jeho panoramatu. Tato věž byla postavena v roce 1348 a svého času byla nejvyšším bodem města. 62 metrů vysoká věž se ční nad Zlatým rohem a z jejího ochozu je překrásný výhled.
Zlatý roh (Haliç)
Jedná se v podstatě o zaplavené říční ústí pokračující do Bosporu. Ústí tak tvoří jakýsi přírodní přístav, který sloužil po staletí jako přirozená ochrana lodí. Dnes přes záliv Zlatý roh vede například Galatský most (Galata Köprüsü), který spojuje istanbulské čtvrti Eminönü, Galata a Karaköy.
Tünel
Horní východ podzemní lanovky spojující čtvrť Karaköy a třídu Istiklal se nazývá Tünel. Tato podzemní lanovka někdy označovaná jako nejkratší a nejstarší metro v Istanbulu byla postavena v roce 1875. Na povrchu také začíná historická tramvaj jezdící po třídě Istiklal směrem k Taksimskému náměstí.
Třída Istiklal (Istiklal Caddesi)
Jedna z nejznámějších istanbulských ulic nacházející se ve čtvrti Beyoğlu a vede od Tünel do Taksimského náměstí. Na této pěší promenádě také jezdí historická tramvaj a je lemována obchody, restauracemi a kavárnami. Asi nejzajímavějším zákoutím okolo Istiklal je tzv. Květinová pasáž (turecky Çiçek Pasajı), kde najdete velice krásné a autentické restaurace.
Taksimské náměstí (Taksim Meydanı)
Toto náměstí bývalo srdcem Istanbulu, které bohužel ztratilo na své kráse a jedinečné atmosféře. Automobilová doprava byla přesunuta do podzemí a terén v okolí náměstí byl upraven. Toto náměstí také bylo hlavním dějištěm protivládních protestů v roce 2013, jejichž rozbuškou bylo kácení stromů v parku Gezi. Dnes je toto náměstí spíše dopravní uzel, jelikož je zde stanice metra M2 a přestupní stanice na podzemní lanovku do stanice Kabataş, kde jezdí tramvaj T1 směr Sultanahmet.
Palác Dolmabahçe (Dolmabahçe Sarayı)
Tento palác ležící na evropském břehu Bosporu postavený v empírovém slohu roku 1856 se stal novým sídlem sultánů až do vyhlášení Turecké republiky roku 1923. Palác pak využíval také první turecký prezident Mustafa Kemal Atatürk, který zde dne 10. 11. 1938 zemřel na cirhózu jater. Při prohlídce paláce, který je za poplatek veřejně přístupný, je také možné vidět Atatürkovo úmrtní lože.
Pevnost Rumeli (Rumelihisarı)
Plán tohoto pevnostního hradu prý vlastnoručně nakreslil sultán Mehmet II., dobyvatel Konstantinopole. Pevnost byla postavena roku 1452 na nejužším místě Bosporu a společně s pevností Anadoluhisarı na asijské straně výrazně přispěla k tomu, že Turci dobyli Konstantinopol, jelikož Turci měli kontrolu nad zásobami proudícími do dobývaného města.
Vyhlídka Pierre Loti (Pierre Loti Tepesi)
Mnoho českých turistů mířících do Istanbulu nezná tuto nádhernou vyhlídku na Istanbul a Zlatý roh. Vyhlídka se nachází ve čtvrti Eyüp/Fatih. Nachází se zde nádherná čajovna. Můžete sem dojít pěšky, autem či lanovkou.
Leťte do Istanbulu za zdravím a krásou
Do Istanbulu nemusíte jet jen za památkami, ale přímo z Prahy se také můžete letět za zdraví a krásou. V Istanbulu se totiž nachází většina nemocnic a klinik, se kterými přímo spolupracuje ČeskoTurecko, a poskytují luxusní lékařskou péči a estetické zákroky zahraničním pacientům a klientům. Díky ČeskoTurecko, je tato nadstandardní péče dostupná také pacientům z České republiky.
Soukromé turecké nemocnice, se kterými spolupracuje ČeskoTurecko, jsou vyhlášené prvotřídní kvalitou lékařských služeb a estetických zákroků. V Istanbulu tak můžete například absolvovat transplantaci vlasů, plastickou operaci prsou či nosu, nebo vylepšení úsměvu, a to přitom za zlomek ceny, jako na podobných lékařských zařízeních v EU nebo USA.
Napište nám na info@ceskoturecko.cz a rádi vám poskytneme více informací o tom, kde a jak získat v Istanbulu zdraví a krásu.
Užitečné rady na závěr:
- Před cestou do Istanbulu si nezapomeňte uzavřít cestovní pojištění – nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit, a budete mít radost, že jej třeba ani nevyužijete
- Do Istanbulu nemusíte jet jen za památkami, ale třeba také za zdravím a krásou. Více informací o zdravotní turistice najdete zde a nabídku služeb pro české pacienty zde.
- Nezapomeňte se registrovat na DROZD (Registrace občanů při cestách do zahraničí)
Nesbírejte ztracený kartáč čističe bot – je to trik, jak si získat vaši pozornost a přesvědčit vás k vyčistění bot. - Nenechte se nalákat na milou nabídku tureckého průvodce, že vás zdarma provede Istanbulem, ani se nenadějete a ocitnete se nejspíše v obchodu s koberci jeho strýčka.
- Sultanahmet je takový istanbulský “Staromák” plný nástrah pro turisty, takže si dávejte pozor na kapsy, batůžky a doklady, ať se nestanete obětí kapsářů.
- Pokud vás unavil Istanbul, načerpejte novu energii v hamam – více se dozvíte v našem článku: “Turecké lázně hamam na vlastní kůži”
- Pokud chcete uniknout ruchu Istanbulu a stále máte dost času na objevování města, můžeme vřele doporučit Princovy ostrovy. O Princových ostrovech se dozvíte v našem článku “Princovy ostrovy – utečte ruchu Istanbulu”