Istanbul: Po stopách římské minulosti a její památky
Majestátní mešity s kouzelnými minarety, elegantní Galatská věž či dominantní Bosporský most. To jsou pravděpodobně památky, které si každý návštěvník vryje do paměti a co si vybaví ti ostatní, když se řekne Istanbul. Město má však dlouhou historii, a pokud Vás zajímá ta nejranější, doporučuji vydat se po stopách římských památek. Kde jinde můžete mít pocit, že jste se ocitli zpátky v čase, než u památek, které by mohly vyprávět nejdéle? Během svého posledního pobytu v Istanbulu jsem navštívila dvě, které vřele doporučuji.
Byl to císař Konstantin, který se rozhodl pro nové sídlo Římské říše. Tzv. Nový Řím byl slavnostně otevřen v roce 330 a na počest svého zakladatele dostal nové jméno – Konstantinopol. Císař zemřel o pár let později, jeho nástupci však ve zvelebování města pokračovali a Konstantinopol vzkvétala. Nic na tom nezměnilo ani rozdělení Římské říše, Konstantinopol byla nadále centrem Východořímské, resp. Byzantské říše.
Které římské památky tedy najdete v Istanbulu?
V srdci historického centra Sultanahmet, se nachází poměrně nenápadná budova – Cisterna Basilica. Nenápadná, přesto však obklopena turisty. Cíl návštěvníků se totiž nachází v podzemí, které skýtá dechberoucí pohled na dokonale propracovaný systém zásobování města pitnou vodou. Strop rozlehlé cisterny podpírá 336 mohutných sloupů, které vytváří tajemné stromořadí, mezi kterým se procházíte.
Rezervoár byl postaven za císaře Justiniána v roce 532, voda putovala do srdce města až z Thrákie, historického území, které se dnes rozprostírá mezi Tureckem, Řeckem a Bulharskem. Mimo ryby, které patří mezi trvalé obyvatelé cisterny, upoutává pozornost návštěvníků sloupy nacházející se téměř na konci prohlídky.
Dolní část sloupu totiž zaujímají hlavy Medúsy. Jedna z nich je přitom tváří k zemi, druhá obrácená hlavou dolů úplně. Otázka, zda takové umístění Medús bylo záměrem, či pouhým omylem stavitelů, zůstává dodnes nezodpovězena a doprovází jí samozřejmě i řada mýtů. Prohlídku cisterny doprovází tlumené osvětlení, které ještě umocňuje magickou atmosféru tohoto místa. Návštěva Cisterny Basilica, turecky Yerebatan Sarnıcı, rozhodně stojí za to.
Nenechte se odradit případnou frontou turistů, pokud jste si nerezervovali vstupenku předem. Fronta mizí poměrně rychle. Prohlídka je bez průvodce a vstupné činí pro dospělé 20 tureckých lir.
Vystoupíte-li o několik tramvajových zastávek dál (tram. zastávka Universitesi), bude to jen pár minut chůze k další pamětihodnosti, tzv. Valensovu akvaduktu. Protíná dopravní tepnu Atatürk Bulvarı, hned vedle se nachází velkolepá mešita Şehzade Mehmeta.
Akvadukt nelze přehlédnout, na druhou stranu jsem při pohledu na něj měla pocit, jako by i přes svou historii a význam působil snad až trochu nenápadně. Jako by splynul s dobou i s auty, která pod jeho oblouky projíždí.
Stavbu tohoto vápencového akvaduktu si nechal objednat císař Valens v roce 373. Již slovo akvadukt naznačuje, že stavba byla součástí zmíněného systému zásobování pitnou vodou, který se v důsledku rostoucího počtu obyvatel města neustále zdokonaloval.
Za vlády sultána Mehmeta II. se akvadukt rozšířil o několik dalších oblouků a voda z akvaduktu údajně sloužila i k zavlažování zahrad. Část kolem bulváru je jedinou částí, která se z akvaduktu do dnešních dnů zachovala.
Pokud vás zajímají další památky a zajímavá místa v Istanbulu, podívejte se také na naše novější články na blogu ČeskoTurecko. V tomto článku například najdete seznam nejzajímavějších památek v evropské části Istanbulu. V článku s názvem Istanbul – město, které nikde nekončí si zase můžete přečíst velmi osobní pohled na Istanbul a celé Turecko.
S našimi fanoušky také sdílíme zajímavé fotky na Instagramu ČeskoTurecko a další informace na Facebookové stránce. Dejte nám lajk nebo follow, aby vám tyto informace neutekly.