Výjimečný stav v Turecku a aktuální bezpečnostní situace
Po pátečních událostech dne 15. 7. 2016 od 20. 7. 2016 v platí v Turecku tříměsíční výjimečný stav, který mimochodem tureckému prezidentovi umožňuje vládnout pomocí dekretů. Výjimečný stav v současné době také například platí ve Francii a umožňuje tak ozbrojeným složkám čelit hrozbám terorismu. Český právní řád však pojem výjimečný stav nezná, ale o zavedení určité škály vyjadřující stupeň ohrožení se do budoucna uvažuje.
Výjimečný stav v Turecku a bezpečnostní doporučení
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (MZV ČR) vydalo bezpečnostní upozornění k cestám do Turecka v souvislosti s výjimečným stavem a mimo jiné českým občanům
doporučuje:
- Necestovat vůbec do jihovýchodní oblasti Turecka. Jedná se zejména o oblast tureckých hranic východně a jižně od pomyslné linie tvořené městy Osmaniye, Elazig, Erzurum a Kars. Toto varování již však platí dlouhodobě a je způsobeno vlivem ozbrojeného konfliktu v sousední Sýrii a také na jihovýchodě Turecka.
- Zvážit nutnost cestování do hlavního města Ankary, kam české ministerstvo doporučujeme cestovat pouze v odůvodněných případech, jako jsou například pracovní a obchodní cesty nebo studium.
- Při návštěvě Istanbulu dodržovat zvýšenou obezřetnost při pohybu ve městě i s ohledem na pokračující demonstrace a shromažďování osob.
- Při cestování a pobytu ve všech oblastech Turecka dbát maximální opatrnosti, zdržovat se pokud možno v prostorách hotelového komplexu a zásadně se vyhýbat všem shromážděním osob.
- Zároveň je potřeba v souvislosti s trváním výjimečného stavu zachovávat obezřetnost a zejména dbát pokynů tureckých orgánů, být v kontaktu s cestovní kanceláří, která cestu zařizuje, a pravidelně sledovat média a jiné informační zdroje.
- Také se doporučuje, aby osoby cestující do Turecka pravidelně informovali svou rodinu/své blízké o místě svého pobytu a případném pohybu.
- Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (MZV ČR) také připomíná českým občanům nutnost mít při sobě bez výjimky vždy platný cestovní pas.
- Nadále platí doporučení MZV ČR všem českým cestovatelům do Turecka, aby se registrovali v systému DROZD.
Ministerstvo zahraničních věcí České republiky (MZV ČR) také v Turecku pro případ nutnosti zřídilo nouzové linky:
- Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 375 13 87
- Konzulární úsek Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 244 45 26
- Nouzová linka Generálního konzulátu ČR v Istanbulu: 0090 533 257 3880
ČeskoTurecko také doporučuje turistům a obchodníkům mířícím do Turecka mít sjednané cestovní pojištění, které by v případě zdravotních potíží nebo nehody hradilo výdaje na ošetření či léčení. Cestovní pojištění si můžete rychle a online sjednat zde.
Politickou a ekonomickou situaci v Turecku bedlivě sledujeme, v současné době ji hodnotíme jako stabilizovanou a dle našeho názoru neměla by ohrozit české turisty mířící na svou letní dovolenou do Turecka. Dle našich současných informací se po prvotní nervozitě po nepodařeném vojenském puči situace v Turecku sklidila. Pokud se do Turecka chystáte na dovolenou, jistě oceníte naše další články:
- Dovolená v Turecku – Jak na to?
- 10 věcí, na které nezapomeňte před dovolenou v Turecku
- Před cestou do zahraničí si nezapomeňte přibalit cestovní pojištění
- Turecká kuchyně není jen kebab
Turecké firmy již tolikrát v nedávné době čelící negativním zprávám z celého Turecka se s nastalou situací vyrovnaly a vyhlášení výjimečného stavu jejich obchodní aktivitu významně nenarušuje. Turecké firmy mají nadále zájem rozvíjet své podnikatelské aktivity a obchodovat s Českou republikou.
Příležitostí pro české firmy v Turecku
Pokud by se české podniky rozhodly využít příležitostí, které jim Turecko nabízí, doporučujeme českým exportérům využít služeb prověřeného partnera, který Turecko velmi dobře zná a pomůže jim navázat komunikaci s tureckými distributory. Právě takovým profesionálním partnerem je ČeskoTurecko, které své služby českým podnikatelům nabízí a je jejich dlouhodobým partnerem pro obchod s Tureckem. V Turecku se tak mohou naskytnout příležitostí pro české podniky, které se zaměřují zejména na výzkum, vývoj a výrobu speciálních prostředků určených pro záchranu života a ochranu zdraví při živelných pohromách, průmyslových haváriích, epidemiích, oblast zdravotnictví, obrany a bezpečnosti. Příležitosti pro české firmy však jsou také v tradičních odvětvích, jako je strojírenství, automobilový průmysl, IT sektor a další.
Jaké příležitosti jsou v Turecku pro české firmy například ve zdravotnictví se dozvíte v tomto článku:
- Turecké zdravotnictví je příležitostí pro české firmy
- Za zdravím do Turecka aneb zdravotní turistika Turecka
ČeskoTurecko také českým firmám radí, jak být úspěšný v obchodním jednání s tureckým partnerem:
Pokud by Vás cokoliv ohledně Turecka zajímalo, neváhejte se na nás obrátit na info@ceskoturecko.cz