Aktuální bezpečnostní situace v Turecku a její možný dopad na český byznys
V noci z pátku 15. 7. 2016 na sobotu 16. 7. 2016 svět oblétla zpráva, že turecká armáda zablokovala oba mosty přes Bosporský průliv. Tyto mosty spojují evropskou a asijskou část Istanbulu a jsou tak strategickými body největšího tureckého města. Během noci postupně přicházely další zprávy o tom, že armáda obsazuje i další strategické objekty, zejména budovu turecké státní televize TRT, a další důležité objekty také v hlavním městě Ankaře.
Celý svět té noci obrátil svou pozornost k Turecku a dychtivě sledoval tamní dramatický vývoj. Turci žijící v zahraničí obvolávali své rodinné příslušníky a známé, aby se dozvěděli co nejvíce informací o situaci v jejich rodné zemi a ujistili se, zda jsou jejich blízcí v pořádku. I samotní občané Turecka zprvu nevěděli, co přesně se děje, neboť z různých stran přicházely protichůdné zprávy. Netrvalo však dlouho a bylo jasné, že v Turecku právě probíhá vojenský převrat, kterých již země ve své historii zažila několik. Poměrně brzy se také ukázalo, že pokus o převrat byl neúspěšný. Záhy se začaly objevovat různé teorie a vysvětlení celé akce přicházející jak od oficiálních představitelů Turecka, tak od běžných občanů, kteří vysvětlením politiků nevěřili. Motivace jednotlivých účastníků akce a reakce na ni jsou nadále předmětem dohadů a ani v první pracovní den po neúspěšné snaze o armádní puč, v pondělí 18. 7. 2016, nebyla situace zcela jasná a přehledná.
Turecko je dlouhodobě vnímáno jako strategický partner Evropské unie a je klíčovým členem NATO, jelikož po USA disponuje druhou největší armádou aliance. Proto se k probíhajícím událostem v Turecku vyjadřovali političtí představitelé snad všech zemí včetně České republiky. Prioritou Ministerstva zahraničních věcí České republiky (MZV ČR) je v první řadě bezpečnost českých občanů, kteří se v Turecku nacházejí, ať již tráví svou dovolenou v jednom z oblíbených tureckých letoviscích nebo zde například studují. V Černínském paláci proto v sobotu 16. 7. 2016 zasedl krizový štáb, kterého se kromě představitelů MZV ČR zúčastnili také zástupci Armády České republiky a zpravodajských služeb, kteří společně celou situaci v Turecku vyhodnocovali.
Aktuální bezpečnostní situace v Turecku a doporučení na cesty
V sobotních odpoledních hodinách pak přišlo doporučení, že s ohledem na aktuální vývoj situace v Turecku, Ministerstvo zahraničních věcí České republiky svým občanům nedoporučuje cestovat do jihovýchodní oblasti Turecka (toto doporučení již bylo platné předtím) a nepodoručuje cesty ani do hlavního města Ankary a Istanbulu s výjimkou letištního tranzitu na mezinárodních letištích. Ministerstvo zahraničí nadále nabádá při cestování a pobytu v ostatních oblastech Turecka dbát zvýšené opatrnosti, zdržovat se pokud možno v prostorách hotelů a vyhýbat se větším shromážděním osob a centrům větších měst.
České Ministerstvo zahraničních věcí hodnotí současnou situaci v Turecku jako stabilizovanou a neplánuje evakuaci českých turistů ze země. MZV zároveň české občany nabádá, aby se registrovali do systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů České republiky při cestách do zahraničí), připomíná nutnost mít při sobě bez výjimky vždy platný cestovní pas a doporučujeme sledovat webové stránky www.mzv.cz, které jsou aktualizovány dle vývoje situace.
MZV ČR také zřídilo tyto nouzové linky:
- Nouzová linka Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 375 13 87
- Konzulární úsek Velvyslanectví ČR v Ankaře: 0090 532 244 45 26
- Nouzová linka Generálního konzulátu ČR v Istanbulu: 0090 533 257 3880
Díky poklesu zájmu turistů zlevňují dovolené v Turecku
Také ČeskoTurecko aktuální vývoj v Turecku intenzivně sleduje. Domníváme se, že turistům pobývajícím v rekreačních střediscích, nehrozí žádné problémy nebo nebezpečí. Vzhledem k poklesu zahraničních turistů cestujících do Turecka v posledních měsících je všem současným návštěvníkům věnována ze strany tureckých hoteliérů mimořádná pozornost a čeští turisté si mohou užívat nevšední komfort za velmi příznivé ceny.
Současné investice v Turecku aktuální situace neohrozí
Ani podnikatelé cestující do Turecka se dle našeho názoru nemusejí obávat komplikací. Navzdory stále se vyvíjející situaci by se neúspěšný pokus o převrat a následná opatření ze strany turecké vlády neměly znatelněji dotknout obchodních aktivit zahraničních firem působících v Turecku nebo spolupracujících s tureckými společnostmi.
Co se týká současných dlouhodobých českých investic v Turecku, ty by událostmi posledních dnů neměly být ohroženy. V případě nových projektů se může stát, že některé české firmy v kontextu negativních zpráv, které z Turecka poslední dobou přicházejí, přehodnotí své priority a začnou se vstupu na turecky trh obávat. Pro tyto kroky však neexistují věcné důvody a rozhodnutí firem pak bude spíše způsobeno neúplnou informovaností o aktuální situaci v Turecku. V tomto smyslu se také pro týdeník Euro.cz vyjádřil Milan Hnátek, spoluzakladatel projektu ČeskoTurecko. Celý článek najdete zde.
Turecko je pro české firmy stále perspektivním trhem
Z dlouhodobého pohledu je pro Českou republiku Turecko velmi důležitý a perspektivní obchodní partner a české výrobky mohou na velkém tureckém trhu najít své uplatnění. Výhodou českých výrobků na tureckém trhu je jejich vysoká kvalita a mnohdy nižší cena v porovnání s výrobky například z Německa, USA a dalších rozvinutých zemí.
Až další dny nebo spíše týdny plně ukáží, jak moc závažné dopady bude mít neúspěšná akce armády na turecké hospodářství. Není pochyb o tom, že další ránu utrží zejména cestovní ruch, který byl již oslaben předchozími zprávami o teroristických útocích v Istanbulu a Ankaře. Turecko však zůstává důležitým regionálním hráčem, stejně jako perspektivním trhem pro české exportéry. ČeskoTurecko doporučuje českým firmám situaci v Turecku aktivně sledovat, aby nepropásly příležitosti, které jim trh s více než 75 miliony spotřebiteli nabízí.