Rady pro cestování letadlem: Jak se připravit na cestu od balení po odbavení?
Cestování letadlem může být stresující, a to zejména pokud jste ještě nikdy neletěli, nebo létáte jen jednou za rok na dovolenou k moři. Díky tomuto článku se dozvíte vše potřebné, abyste mohli pohodlně letět nejen do Turecka. Ukážeme vám, jak to na letišti obecně chodí, jak si správně zabalit a odbavit zavazadlo. Praktické rady pro cestování letadlem se dozví i ti, kteří létají pravidelně a narostly jim křídla. Díky tipům v tomto článku si užijete cestu do Istanbulu nebo jiné metropole a vše bude probíhat hladce bez problémů.
Domácí příprava před cestou letadlem
Důležitá je už příprava doma, a to jak tím, jak si na cestu zabalíte, nebo tím, zda si z pohodlí domova uděláte online odbavení (online check-in). Předtím, než do Turecka vůbec vyrazíte, zkontrolujte si platnost svého pasu. Čeští a slovenští občané mířící do Turecka na dovolenou nepotřebují pro vstup vízum.
Vízum není pro Čechy a Slováky potřeba ani v případě, pokud do Istanbulu míříte na nějaký estetický zákrok (např. transplantace vlasů, opravu zubů apod.). Pro vstup do Turecka však musí být váš pas platný více než 150 dnů (tedy více než 5 měsíců) po vašem plánovaném návratu z Turecka. Pokud váš pas platí kratší dobu, doporučujeme si vyřídit pas nový. Počítejte s tím, že vyřízení nového pasu může trvat až měsíc. Pokud však pospícháte, dá se vyřídit i tzv. rychlopas, ale za ten si musíte připlatit. Do Turecka nelze letět jen na občanský průkaz, jak je to běžné po Evropské unii v Schengenském prostoru.
Jak si správně zabalit na cestování letadlem?
Zejména pokud letíte letadlem do Turecka na delší dobu, tak řešíte, jak si správně zabalit a co si vzít s sebou a co radši nechat doma. Pro ty, co se chystají do Turecka na dovolenou k moři, jsme připravili tento krátký seznam věcí, který vám pomůže si správně zabalit. Jestliže do Istanbulu letíte jen na otočku, například na transplantaci vlasů nebo obchodní jednání, tak vám bude stačit menší zavazadlo, ale o to lépe si jej musíte zabalit.
Jaké zavazadlo si vzít s sebou do letadla?
Na balení si připravte správné zavazadlo, které velikostně odpovídá podmínkám letecké společnosti a také svému účelu. Odbavené zavazadlo je to, které půjde do podpalubí a necháte jej u letištní přepážky. Labyrint pásů a letištní personál se postará o to, aby odbavené zavazadlo naložili do vašeho letadla, a setkáte se s ním zase na pásu (karuselu) až v konečné destinaci.
Například u Turkish Airlines je povolená váha odbaveného zavazadla max. 23 kg. Za kila navíc si budete muset připlatit. Zejména nízkonákladové letecké společnosti (Pegasus, Ryanair) si za nadváhu zavazadel účtují další příplatky a přímo u letištní přepážky jsou nejdražší. Kila navíc se také dají dokoupit online během online odbavení na webu dopravce.
Příruční zavazadlo je to zavazadlo, co budete mít po celou cestu u sebe a můžete si jej vzít na palubu letadla. Povolená váha příručního zavazadla bývá většinou 8 kg a rozměrově by se mělo pohodlně vejít do horních přihrádek v letadle nebo pod sedačku před vámi. Může to být malý kufřík, který odpovídá povoleným rozměrům, nebo batůžek. Na přesné povolené rozměry a maximální váhu se podívejte na svou letenku. Cena letenek se liší podle toho, zda poletíte jen s příručním zavazadlem nebo s sebou potřebujete větší kufr.
Při balení pro cestu letadlem byste měli dodržovat tyto obecné zásady:
- To, že nemůže mít na palubě nůž, pepřový sprej a další nebezpečné zbraně, snad není nutné ani připomínat. Za zbraň může být také považován pilník nebo nůžtičky na nehty, či dětské hračky, které opravdové zbraně připomínají, a další nebezpečné předměty.
- Zkušení cestovatelé vědí, že je praktické si i do příručního zavazadla zabalit pár věcí, se kterými byste přežili, kdyby se vám například odbavené zavazadlo cestující přes půl zeměkoule opozdilo a letecká společnost by vám jej dodala až později.
- Do příručího zavazadla si dejte nezbytné věci, jak jsou osobní doklady, léky a mobilní telefon včetně nabíječky.
- Powerbanky a další elektronické přístroje s baterií nepatří do odbaveného zavazadla. Zejména při případech samovznícení baterií musí být přepravovány jen v příručním zavazadle a musíte je mít u sebe. Mějte na paměti, že některé letecké společnosti povolují přepravu powerbank jen do určité nabíjecí kapacity.
- Tekutiny o objevu větším než 100 ml musí být přepravovány pouze v balení tomu určeném. Přísná letištní kontrola vyhazuje také tekutiny, kterých je v originálním balení sice málo a do 100 ml, ale balení má celkově větší objem. Nejde tedy ani až tak o objem samotné tekutiny, ale objem obalu tekutiny. Proto tedy doporučujeme mít pro jistotu menší cestovatelské lahvičky, nebo jednoduše jakékoliv tekutiny nechat v odbaveném zavazadle, co jde do podpalubí.
Jak udělat online check-in (online odbavení)?
U většiny aerolinek je možné udělat online odbavení (online check-in) neboli zapsání osobních údajů a vybrání konkrétního sedadla nejdříve 24 hodin před odletem. U některých, zejména nízkonákladových leteckých společností, je možné si udělat odbavení až tři dny před odletem. Nízkonákladovky si ale zase většinou účtují poplatek za vybrání konkrétní sedačky a jejich cena se liší podle umístění v letadle nebo velikosti místa na nohy. Pokud si nepřiplatíte, systém přidělí sedačku automaticky a náhodně. Nevíme, zda je v tom úmysl nebo náhoda, ale lidi, kteří si nezaplatí, systém většinou rozesadí. Pokud však cestujete s dítětem, systém dítě a doprovod nerozdělí.
Užitečný bonusový tip pro výběr sedačky během odbavení
Máme pro vás také užitečný tip, který se může hodit. Pokud spolu cestují 2 osoby, ale každá je samostatnou osobou (třeba kamarádi, kteří si letenku kupovali každý sám), tak pokud chcete sedět spolu, ale je vám jedno, kde budete sedět, ale hlavně chcete spolu, zkuste, že se nejdříve online odbaví první osoba, která si nemůže vybrat sedačku. Systém ji někam posadí. Druhá osoba, která si za výběr sedadla připlatila, si pak k ní může „přisednout“. Není tedy potřeba, aby si oba kupovali letenku s možností výběru sedadla.
Když budete mít štěstí a pracovník na přepážce dobrou náladu, může vás také posadit k sobě během odbavení u přepážky na letišti. Tam bude také záležet na tom, jak je letadlo obsazené a kolik lidí si už udělalo odbavení předem.
Co je potřeba k online check-inu před odletem?
Odbavení (check-in) online je velmi jednoduché a intuitivní. Online check-in si můžete udělat na mobilu nebo počítači prostřednictvím webových stránek letecké společnosti nebo, pokud ji mají, můžete využít mobilní aplikaci. Pro online odbavení budete potřebovat osobního doklad (cestovní pas) a také znát číslo letenky nebo rezervační kód (PNR) a hlavně příjmení osoby, která poletí. V online formuláři jen vypíšete základní informace, jako je jméno, příjmení, datum narození, číslo pasu a konec jeho platnosti.
Online check-in formuláře se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti a také destinaci, kam letíte. Někdy může být také vyžadováno číslo víza atd., ale naopak po Schengenském prostoru čeští cestovatelé nevyplňují mnohdy ani číslo osobního dokladu.
Vygenerování palubní vstupenky (boarding pass)
Po provedení online odbavení vám bude vygenerována palubní vstupenka (boarding pass). V dnešní době chytrých telefonů stačí mít palubní vstupenku jen v mobilu, ale platí obecné pravidlo, že papíru nedojde baterka, takže jistě neohrozíte deštný prales tím, že si palubní vstupenku také pro jistotu vytisknete.
Letecké společnosti také v čím dál tím ve větší míře nabízejí možnost odbavení a udělání online check-inu až na letišti přes jejich kiosek. Na jednom kiosku je také možné se odbavit u více leteckých společností. Tím, že máte udělané online odbavení, se můžete vyhnout dlouhému čekání na přepážce, a pokud nemáte zavazadlo k odbavení, můžete jít rovnou k pasové nebo bezpečnostní kontrole.
Pokud jste si letenky nezařizovali přímo a na dovolenou k moři letíte s cestovní kanceláří, tak ta vám pokyny k odletu pošle asi 7 dní před plánovaným odletem. V pokynech mimo jiné najdete informaci, kdy a kam se máme dostavit na letišti.
Jak dlouho před odletem se mám dostavit na letiště?
Obecně platí, že na letiště byste se měli dostavit s předstihem, abyste měli dostatek času na nezbytné procedury před odletem a vyhnuli se tím zbytečnému stresu. Dejte si dostatečnou rezervu již před odchodem z domu a zejména pokud cestujete z domova vlakem nebo dálkovým autobusem, mějte rezervu na případná zpoždění po cestě.
V případě letů mimo Schengenský prostor (například od Turecka) byste měli dorazit na letiště 2 až 3 hodiny před odletem. V případě evropských letů v rámci Schengenského prostoru by vám mělo stačit dorazit na letiště asi 1,5 až 2 hodiny před odletem, protože tam odpadá pasová kontrola, která by vás mohla zdržet. Ale nezapomeňte na to, že je tam stále bezpečnostní kontrola, která také nějaký čas zabere a může se u ní vytvořit fronta.
Z kterého terminálu to létá do Turecka a do Evropské unie?
Jelikož Turecko není v Evropské unii a leží mimo Schengenský prostor, tak lety do Turecka jsou na Letišti Praha odbavovány z Terminálu 1. Pokud byste letěli někam po Evropě do Schengenského prostoru, tak byste odlétali z Terminálu 2.
Na pražském letišti jsou oba terminály spojeny chodbou a můžete mezi nimi procházet ve veřejné části letiště. Jakmile se dostanete v Terminálu 1 za pasovou kontrolu, již přejít do druhého terminálu nemůžete. Na Terminálu 2 není pasová kontrola, ale během bezpečností kontroly vám zrentgenují zavazadla a případně vyhodí zakázané tekutiny a další předměty, které do příručního zavazadla nepatří.
Odbavení zavazadla na přepážce
To, jak si zabalit příruční zavazadlo (berete si jej na palubu letadla) a jak si udělat online odbavení (online check-in), jsme popisovali výše. Dále vám vysvětlíme, jak si udělat odbavení (check-in) přímo na letišti u přepážky a také jak si odbavit tzv. odbavené zavazadlo (půjde do podpalubí) a kde jej na letišti nechat tak, abyste se s ním zase v cílové destinaci shledali.
Abyste se vůbec mohli na přepážce odbavit, musíte nejdříve zjistit, kde jsou otevřené přepážky pro vaši leteckou společnost nebo odlet. Na letišti Václava Havla v Praze jsou na velké informační tabuli s odlety vždy uvedeny konkrétní čísla přepážek (například 160 – 165), ale například na Istanbulském letišti je uvedena řada přepážek, kde je možné se odbavit kdykoliv – například E, F, G atd.
Jděte tedy ke správné přepážce a postavte se do správné fronty, protože některé letecké společnosti mají oddělené přepážky pro různé třídy (například economy, business a pro ty, co mají online check-in a jen chtějí odbavit svoje zavazadlo). Pokud jste se neodbavili předtím online nebo u kiosku, tak vám odbavení před odletem (výběr sedačky) udělají přímo na letištní přepážce.
U přepážky se pak prokážete cestovním pasem a pokud ji máte vytištěnou, tak také letenkou. Jestliže jste si už udělali online odbavení, pracovník na přepážce vám zváží a označí odbavené zavazadlo čárkovým kódem. Pokud nepřekračuje zavazadlo povolenou maximální váhu a rozměry, pohyblivý pás zavazadlo odveze do útrob letiště. Vy se s vydanou palubní vstupenkou (boarding pass) vydejte na bezpečnostní nebo pasovou kontrolu, kde dál budete pokračovat do brány (gate), odkud odlétá vaše letadlo.
Letím s kočárkem, co s ním?
Pokud náhodou letíte s miminkem a potřebujete s sebou kočárek, tak obecně platí, že kočárek se nechává složený přímo až u vchodu do letadla, kde se o nějak postarají zaměstnanci handlingové společnosti a naloží jej do letadla samostatně.
V každém případě se před odletem dostavte k přepážce své letecké společnosti, kde vám kočárek označí cedulkou a čárkovým kódem. Některé lepší letecké společnosti vám na kočárek dají také plastový obal, aby se minimalizovalo jeho možné poškození během manipulace.
Výdej kočárku pak v konečné destinaci většinou probíhá v oddělení nadměrných nebo neforemných zavazadel.
„Zlatá“ brána otevřena
Jakmile projdete pasovou kontrolou, vydejte se do brány (gate), odkud letí vaše letadlo. Označení brány může být napsáno na vaší palubní vstupence, nebo se jej dozvíte z informační tabule. Průběžně tuto informační tabuli sledujte a poslouchejte hlášení letištního rozhlasu, protože může dojít ke změně brány a místa odletu letadla, zpoždění či jiným změnám týkajícím se vašeho letu. Do brány se dostavte s odpovídajícím předstihem. Před bránou zpravidla probíhá další bezpečností kontrola, kde musíte příruční zavazadlo dát na pás a projdete rentgenem.
Na Letišti Václava Havla Praha nejsou v Terminálu 2 (odlety do Schengenského prostoru) u bran další bezpečnostní kontroly, ale jedna velká u vstupu do neveřejné části odletové haly. S bezpečnostní kontrolou u brány se setkáte na pražském Terminálu 1, odkud jsou odbavovány lety mino Evropu a Schengenský prostor.
Konečně nástup do letadla
Nástup do letadla (boarding) v bráně je závěrečná fáze před samotným odletem. Do letadla se nastupuje postupně ve skupinách podle vašeho umístění sedadla v letadle, třídy (business, economy) nebo podle speciálních potřeb cestujících (např. rodiny s malými dětmi, cestující s omezenou pohyblivostí), aby byl nástup do letadla co nejplynulejší. Když je vaše skupina vyzvána k nástupu, postavte se do fronty, připravte si palubní vstupenku a cestovní pas. Personál zkontroluje vaši palubní vstupenku a doklady a pustí vás dále do letadla, do kterého můžete nastoupit pohyblivým mostem (jetway) nebo, pokud letadlo parkuje na vzdálené stojánce, budete k letadlu přepraveni autobusem.
V letadle vyhledejte svoje sedadlo, jehož číslo je napsáno na palubní vstupence, příruční zavazadlo umístěte do přihrádky nad hlavou nebo pod sedadlo před vámi. Teď už se jen pohodlně usaďte, zapněte si bezpečnostní pás a poslechněte si bezpečnostní instrukce posádky. Přeme vám příjemný let!
V tomto článku jste se dozvěděli, jak se připravit na svůj let do Turecka a jiných destinacích, jak si správně zabalit, jak si udělat online check-in a kdy se dostavit na letiště a další užitečné informace pro cestování letadlem. V dalším článku na našem česko-tureckém blogu se pak dozvíte, jak se v Turecku zorientovat a jak probíhá přílet a odlet z istanbulských letišť a další užitečné informace pro vaši cestu.