Bursa – oáza tolerance uprostřed nádherné přírody


Když se řekne Bursa, mnoho lidí v Evropě neví, co si pod tímto slovem představit. Máte na mysli to místo, kde se prodávají a kupují akcie? Nebo je to nějaká významná osobnost, o které jsem nikdy neslyšel? Je to italsky kabelka? Nebo snad město v Turecku?

Bursa

Bursa a hory v pozadí

Ačkoliv ani jedna z otázek není úplně mimo, nás bude teď skutečně zajímat město Bursa, které se nachází v Turecku, nedaleko Istanbulu. A není to ani zdaleka nějaké město bez významu. V současné době má Bursa přibližně 2,7 milionu obyvatel a je tedy čtvrtým největším městem v Turecku po Istanbulu, Ankaře a Izmiru, o kterých jsme psali už v minulých týdnech.

Bursa je městem imigrantů

Význam Bursy v minulosti byl dokonce větší než význam Istanbulu a ve 14. století byla hlavním městem osmanské říše. Po dobytí Konstantinopole osmanskou říší v roce 1453 však Bursa doplatila na svou blízkost od Istanbulu a její význam zeslábl. Podobně jako u jiných měst na historické hedvábné stezce bylo národnostní složení Bursy velmi pestré. Po staletí tu žili pohromadě Židé, Arméni, Řekové, Turci a jiné muslimské i nemuslimské národy. V minulosti měla Bursa velkou důležitost pro křesťany, figurovala jako jedno ze svatých míst. Bursa je také díky své vhodné poloze, obchodním možnostem a liberální atmosféře oblíbeným cílem imigrantů. Dříve přicházeli zejména z Balkánu a v případě nepokojů z Istanbulu, dnes je to cílová nebo přestupní stanice pro lidi z tureckého Černomoří, východní a jihovýchodní Anatolie.

DSC05306

Interiér Ulu cami

Jak už název hedvábná stezka napovídá, Bursa byla hlavním zdrojem hedvábí pro osmanské sultány. Ještě dnes je velkým textilním centrem Turecka. Celkově je Bursa součástí velké industriální metropolitní oblasti.

Navzdory velké koncentraci průmyslu je však centrum Bursy velmi pěkně zachováno a zapsáno na seznam kulturních památek UNESCO a nachází se tu velká řada památek. Zajímavý je značný počet mauzoleí raně osmanských sultánů. Kromě hrobek je však Bursa a okolí významné svými termálními lázněmi. Pozoruhodná je také mešita Ulu cami, postavená v seldžuckém stylu, a zajímavostí jsou osmanské kaligrafie a fontána uvnitř mešity. Za shlédnutí stojí také Zelená mešita Yeşil cami a netradiční most Irgandı. Krásným místem k pozorování ruchu kolem při skleničce čaje je historický hedvábný trh Koza han, kde turisté stále mohou hedvábné produkty koupit. Nejrušnější a tedy nejoblíbenější místo pro tamní obyvatele je však Arap Şükrü, ulice plná restaurací a obchodů.

Iskender_kebap

Iskender kebab

Tam a na mnoha jiných místech ve městě si všichni pochutnávají na místní specialitě, známé a oblíbené po celém Turecku – Iskender Kebab. Jedná se o jehněčí kebab v rajčatové omáčce přelité přes kousky chleba lavaş a se štědrou porcí rozpuštěného ovčího másla a jogurtu. Tradičně je podáván se şırou, jemně fermentovaným hroznovým džusem.

Kam dál z Bursy?

Fanoušci sportovních aktivit by se rozhodně měli do Bursy také vypravit. Nejen, že tu sídlí jeden z největších a nejlepších tureckých fotbalových klubů Borsaspor, ale hned za městem se tyčí krásné hory. Národní park Uludağ je nejoblíbenější místo pro zimní sporty a o víkendech sem přijíždí i davy lidí z Istanbulu. V létě jsou hory vhodnou destinací pro turistiku a náročný den je vhodné zakončit u nedalekého moře nebo u jezer Ulubad či Iznik.

Iznik je také městečko na břehu jezera a je známé svými překrásnými kachličkami, kterými jsou vyzdobeny i paláce a mešity snad ve všech městech v Turecku.

Za krásně zachovalou osmanskou architekturou se můžete vypravit do nedaleké vesničky Cumalıkızık, kde se díky její malebnosti a fotogeničnosti natáčelo několik filmů.

Za týden zamíříme z Bursy do úplně jiné části Turecka. Příští příspěvek bude totiž pojednávat o Adaně.