Bodrum – do exilu za divem světa?
Kolik divů světa už si můžete s klidným srdcem odškrtnout? Vydejte se do Bodrumu a hned máte o jeden bod víc. A nejlepší na tom je, že se to počítá, i když toho z antického mauzolea v Halikarnassu (antický název pro Bodrum) moc nezbylo.
Bodrum je v Evropě i v Turecku synonymem pro luxus, je to jedno z center tureckého cestovního ruchu na vyšší úrovni. Kromě křišťálově čisté vody, zlatých pláží a útesů s olivovníky je to také jedna z kulturně
nejbohatších oblastí ve Středomoří. Možná o tom věděli už řecký historik a otec dějepisu Hérodotos, Dionýsos a básník Hérakleitos, a proto se tu rozhodli narodit.
Bodrum je „hlavní město“ Bodrumského poloostrova, který trčí ze západní Anatolie do Egejského moře. Je také považován za nejhezčí město v této oblasti. O to se postarala komorní atmosféra, idylické bílé domečky, hory za humny a impozantní hrad.
Bodrum, tedy dříve Halikarnass, nebyl vždy tak populární jako je teď. Před mnoha a mnoha lety to byla jen tečka na mapě, o které nikdo nechtěl slyšet. Ačkoliv je to pro nás asi těžko představitelné u městečka u moře, kde se navíc nacházel jeden z divů světa, ale do Bodrumu se dříve jezdilo za trest do exilu. Už tehdy ale občas někdo odhalil půvab tohoto místa a dobrovolně si exil prodloužil. Dnes se za to platí velké peníze.
Jaká jsou hlavní lákadla Bodrumu?
Primárně je Bodrum destinace, kam si lidé jezdí odpočinout u moře. Kdo však na pláži dlouho ležet nevydrží, ve městě má spoustu alternativ k trávení volného času. Kromě nakupování v místních tržištích a degustací tureckých specialit je tu mnoho památek, které stojí za vidění. Řeč už byla o Mauzoleu, neboli spektakulární hrobce místního krále Mausola, který těmto druhům budov dal jméno. Mauzoleum bylo postaveno ve 4. století před našim letopočtem dcerou a zároveň manželkou krále. Bylo však vážně poničeno za dávného zemětřesení a o zbytek se postarali křižáci, kteří Mauzoleum rozebrali a materiál využili pro stavbu nedalekého hradu. Některé kousky je možné nalézt i v Britském muzeu v Londýně.
Žádný div světa tu sice neuvidíte, ale i tak může být příjemné toto místo navštívit. Nachází se tu krásné zahrady s vykopávkami na jedné a arkádami na druhé straně.
Hrad svatého Petra byl postaven v 15. století řádem maltézských rytířů, avšak nikdy jako hrad nefungoval. Dnes je v něm unikátní Muzeum podmořské archeologie. Kromě toho je také z hradu pěkný výhled.
Pozoruhodný je také antický amfiteátr vytesaný do skály. Pojme 13 tisíc lidí a kvůli skvělé akustice se stále používá při četných koncertech.
Připomínkou dávné historie je také brána Myndos na západním konci města. Tvoří ji zbytky dvou věží, které jsou poslední dochované z komplexu hradeb postavených králem Mausolem. Při dobývání města v roce 334 před našim letopočtem se právě ve vodním příkopu u této brány utopila většina vojáků Alexandra Velikého.
Historie se v Bodrumu schovává na každém rohu. Nemoderní město ale rozhodně není, poskytuje všechny vymoženosti, které by mohli turisté potřebovat, od obchodů s luxusním zbožím a suvenýry, všech myslitelných druhů restaurací, kaváren a nočních klubů.
Bodrum má ale také krásné okolí. Bodrumský poloostrov ukrývá mnohá jiná městečka a vesnice nebo i jiná plážová letoviska. Pláž přímo v Bodrumu je sice dostačující, ale pokud máte náročnější požadavky, je lepší vydat se o pár kilometrů dál. Našimi tipy jsou pláže v Gümüşlüku, Karainciru, Turgutreisu nebo Yalıkavaku.
Pokud vyrazíte napříč poloostrovem, cestou potkáte romantické bílé větrné mlýny, které sice v současné době nejsou funkční, ale pracuje se na jejich rekonstrukci.
Z jiných míst v okolí stojí za návštěvu především Gümüşlük, rybářská vesnice, jejíž speciální atmosféra už po desetiletí láká k návštěvě především snílky a pohodáře. Pokrok se tu sice nezastavil, ale místní obyvatelé chtějí uchovat z „kouzla rybářské vesnice“ co nejvíc a proto tu fungují zákony na zpomalení výstavby, zákaz zpevňování cest nebo vjezd motorových vozidel do vesnice.
Gümüşlük láká také potápěče, protože při dávném zemětřesení se část vesnice sesunula do moře a je tu tedy možné obdivovat ten pravý podmořský svět. Pozoruhodný je také Králičí ostrov, který je uměle spojen s pevninou a davy turistů si tu zkouší „chození po vodě“.
Nedaleko Gümüşlüku se nachází opuštěná vesnice Karakaya, která stojí za vidění. Polovinu z ní už místní opravili do původní podoby, z druhé poloviny je však stále opuštěná.
Nedaleko Bodrumu se také ukrývá turecké Saint-Tropez. Přezdívá se tak městečku Türkbükü. Za tou pravou noční zábavou je zas nejlepší se vydat do Gümbetu, neonového městečka, kde se nachází jeden klub vedle druhého a klid tu v noci rozhodně nenajdete.
Za předpokladu, že by vás Bodrum a okolí dostatečně neudivil, nedaleko Bodrumu se nachází ještě dva antické divy světa. Jen 170 kilometrů severním směrem se nacházel Artemidin chrám v Efesu. Stejně jako z Mauzolea v Halikarnassu z něj bohužel nic nezbylo, zato antické velkoměsto Efes se dochovalo velmi dobře. Dalším nedochovalým divem světa je Rhódský kolos v přístavu na řeckém ostrově Rhodos. Z Bodrumu na Rhodos i bližší Kos vyjíždějí trajekty. Jaká jiná oblast se může pochlubit takovou koncentrací antických divů světa?
Shrnuto a podtrženo, Bodrum se svým okolím zkrátka není jen klasický letní resort. Má speciální atmosféru dávných dob. Až tam budete, pochopíte.